Certyfikaty – dlaczego są tak ważne i co oznaczają?

W dzisiejszych czasach zwracamy uwagę na cenę produktów, ale poza nią coraz większą wagę przykładamy do tego, co kupujemy i jaką jakość ma interesujący nas przedmiot. Szukamy rzeczy, które będą bezpieczne dla naszego zdrowia i jednocześnie przyjazne dla środowiska.

Zastanawiacie się pewnie skąd dowiedzieć się, czy produkt spełnia wszystkie te warunki? To bardzo proste! Spełnianie ich gwarantują certyfikaty, które przede wszystkim świadczą o jakości, ale też o jego bezpieczeństwie i wielu innych czynnikach. Wśród takich wyróżnia się między innymi dobrostan zwierząt. Certyfikaty przyznawane są również wyrobom pościelowym.

Jeśli chodzi o kołdry i poduszki, mamy dwa rodzaje certyfikatów. Jedne odnoszą się ogólnie do wyrobów pościelowych, drugie do wypełnienia, które się w nich stosuje. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, który wyjaśni jak czytać certyfikaty przyznane naszym produktom!

Certyfikaty nadawane wyrobom pościelowym

OEKO-TEX® Standard 100

Pierwszym z certyfikatów nadawanych wyrobom pościelowym, które otrzymały kołdry i poduszki Notte, jest Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100. Nadaje się go produktom tekstylnym i włókienniczym, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. By dostać taki certyfikat, produkty muszą zostać przebadane w niezależnych laboratoriach pod kątem zawartości szkodliwych dla człowieka substancji. Ocenia się również jego zapach czy odporność na pot i ślinę.

Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 przyznawany jest w 4 klasach. Kołdrom i poduszkom Notte przyznano klasę I, czyli najwyższą. Do wyrobów certyfikowanych w ten sposób przywiązuje się najwyższą uwagę, z tego powodu, że wśród nich są wyroby tekstylne i włókiennicze przeznaczone dla dzieci do lat 3, które szczególnie narażone są na różne infekcje.

NOMITE

Certyfikat NOMITE gwarantuje, że produkt jest przyjazny dla alergików i zapewnia komfort użytkowania, nie nasilając objawów uczulenia. Specjalne poszycie takich produktów z logo NOMITE jest dodatkową ochroną przed roztoczami, które nie są w stanie przedostać się do wnętrza puchowej kołdry. Jeśli kołdra czy poduszka mają ten certyfikat, oznacza to, że wyroby spełniają bardzo rygorystyczne normy narzucone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz że są w pełni bezpieczne dla osób z alergiami, szczególnie na roztocza i kurz domowy.

ISO

ISO to skrót od International Organization of Standardization. To nazwa międzynarodowej organizacji, która zajmuje się przygotowywaniem norm jakości praktycznie każdej dziedziny. Organizację współtworzą niezależni członkowie, którzy nie podlegają wpływom przedsiębiorców, korporacji czy rządów – Polskę reprezentuje Polski Komitet Normatywny.

Certyfikat ISO określa czy produkt spełnia normy jakości obowiązujące w danej branży. By zdobyć taki certyfikat w Polsce, firma musi przejść audyt Polskiego Centrum Akredytacji.

Drugi certyfikat to ISO 14001. Dotyczy on zarządzania środowiskowego, czyli uwzględnia wpływ na środowisko przy podejmowaniu decyzji biznesowych i zarządzaniu przedsiębiorstwem. Firmy, które zdobędą taki certyfikat, charakteryzują się tym, że poszukują sposobów na ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Wśród nich jest minimalizacja generowanego strumienia odpadów czy zużycia zasobów naturalnych, ale również takie projektowanie wyrobów, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływały niekorzystnie na środowisko w całym cyklu życia.

PZH

Atest Państwowego Zakładu Higieny to potwierdzenie jakości produktu i jego nieszkodliwości. By go otrzymać, produkt musi zostać przebadany w zakładzie przez specjalistów z różnych dziedzin, a zgłaszający musi dostarczyć odpowiednią dokumentację. Atest taki przyznawany jest na 5 lat i po upływie tego okresu musi zostać odnowiony. Ważny jest również fakt, że wszelkie zmiany w produkcji lub składzie produktu są podstawą do przeprowadzenia kolejnych badań. Zatem jeśli chcecie mieć pewność, że wybrany przez Was produkt spełnia najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa, taki certyfikat to gwarantuje!

Certyfikaty nadawane puchowi

Istotą certyfikatów DOWNPASS i RDS jest gwarancja, że puch, którym wypełnione są kołdry i poduszki, pozyskano w sposób humanitarny. Ponadto firma zapewnia pełną identyfikowalność każdego produktu sygnowanego tymi certyfikatami.

DOWNPASS

Firmy posiadające certyfikat Downpass są regularnie kontrolowane na każdym etapie  –  poczynając od gospodarstwa, w którym hodowane są ptaki, na zakładach produkcyjnych kończąc. Są to zapowiedziane i niezapowiedziane inspekcje, podczas których sprawdzane są warunki odchowu i dobrostan zwierząt. Przed upływem ważności certyfikatu firma każdorazowo poddawana jest ponownej weryfikacji przez zewnętrzną niezależną jednostkę certyfikującą.

Jakość produktów jest monitorowana przez laboratoria niezależnych instytutów badawczych. Każdy produkt wypełniony puchem jest sprawdzany pod względem zgodności z wymogami  standardu DOWNPASS.

RDS

RDS, czyli Responsible Down Standard to drugi i równie ważny, rozpoznawalny standard. Podobnie jak DOWNPASS zapewnia on konsumenta o humanitarnym traktowaniu ptaków, od których pozyskiwany jest puch.

Certyfikat został opracowany m.in. przez grupy do spraw dobrostanu zwierząt, ekspertów branżowych, marki i sprzedawców detalicznych. Kluczowymi punktami standardu RDS jest holistyczny szacunek dla dobrostanu ptaków od wylęgu do uboju i audytowanie każdego etapu łańcucha dostaw przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą. Kupując produkt zgodny ze standardem RDS, otrzymujemy pewność, że ptactwo, z którego pozyskano puch, było traktowane w sposób humanitarny. Co to oznacza? Że miało odpowiednie warunki bytowe, stały dostęp do pożywienia, jak również to, że puch i pierze nie były pozyskiwane przyżyciowo.

Jak widzicie, Notte posiada certyfikaty, które gwarantują wysoką jakość produktów oraz spełniają rygorystyczne normy, zarówno jeśli chodzi o sposób wykonania, jak i dobrostan zwierząt. Kupując nasze produkty, macie pewność, że są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska.

OSTATNIE WPISY