Jak odróżnić puch od pierza

Jako społeczeństwo, stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Analizujemy już nie tylko jakość produktów, ale również to, jaki mają wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz środowisko. Trend ten przekłada się na wzrost zainteresowania produktami z naturalnego puchu i pierza. Szukamy ich w kurtkach, śpiworach czy kołdrach. Jednak wielu z nas ciężko odnaleźć się w puchowej nomenklaturze. Dlatego dziś postaramy się Wam nieco pomóc i opowiemy więcej o tym, czym właściwie różni się puch od pierza. Gotowi? Zapraszamy do lektury!

 

Zacznijmy od puchu!

Puch jest najdelikatniejszym surowcem produkowanym głównie z kaczek oraz gęsi i uznawany jest za produkt najwyższej jakości. Jest nie tylko bardzo lekki, ale również pełni rolę naturalnego izolatora. Syntetyki bezskutecznie próbują odtworzyć jego właściwości.

Skąd się bierze puchowy fenomen? Zacznijmy od tego, że puch produkowany jest na bazie pierza. Proces jego przerobu rozpoczyna się w pralni. To tam produkt jest czyszczony i pozbawiany roztoczy, jak i drobnoustrojów. Następnie materiał umieszczany jest w dedykowanych silosach, w których oddziela się puch od pierza oraz półpuchu. Firmy chcąc otrzymać idealny produkt, często decydują się na jego ręczne oddzielanie. Jeśli chcemy uzyskać puch, istotne będzie również odpylanie, które opiera się na usunięciu nadmiaru pyłu i pojedynczych promyków puchu i piór.

Warto zwrócić też uwagę na strukturę puchu. Ma niemalże trójwymiarowe cząsteczki, które absorbują wilgoć oraz pomagają w utrzymaniu dodatniej temperatury ciepła. Często pojawiają się obawy, że puchowe kołdry są zbyt ciepłe. Jednak nic bardziej mylnego! Puch jest przewiewny, doskonale odprowadza nadmiar wilgoci i nie tylko utrzymuje temperaturę, ale również sprawia, że się nie przegrzewamy.

Nie wiesz, jaki puch wybrać? Najlepszej jakości puch produkowany jest z gęsi. Zapewnia nam najwyższą wartość izolacyjną, ale również niezwykle silną moc rozprężenia. Z łatwością możemy go kompresować bez obaw, że ulubiona kołdra lub kurtka zmieni kształt. Dobry jakościowo puch zawsze wróci do swojego pierwotnego kształtu.

A jak to jest z tym pierzem?

Pierze, tak samo, jak puch pochodzą z ptactwa wodnego. Jednak ich parametry są nieco niższe, przez co surowiec grzeje słabiej. Różni się również strukturą. Jeśli kupimy kołdrę z pierza, to będzie ona wypełniona drobnymi piórkami, które są nieco cięższe. Sam produkt będzie również bardzo miękki i sprężysty, jednak ta sprężystość będzie nieco mniejsza niż w przypadku puchu. Czy produkty z pierza są wygodne? Tak, nie musimy się o to obawiać, ponieważ pierz dostosowuje się do kształtu ciała i zapewnia komfort podczas snu. Piórka są nieco bardziej wygięte, dlatego często stanowią wypełnienie dla poduszek, zapewniając nam dobre podparcie dla szyi.

Odróżnienie puchu od pierza nie jest wcale trudne. Szukając jednak idealnego produktu, warto zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie, czego oczekujemy i jaki mamy budżet. Produkty z puchu będą nieco droższe od produktów z piór, co spowodowane jest nie tylko wyższą jakością produktu, ale również bardziej złożonym i wymagającym oraz pracochłonnym procesem wyłonienia puchu.

 

 

 

OSTATNIE WPISY