Alergia i kołdry puchowe. To mit

Jakość snu zależy nie tylko od wygodnego łóżka, czy komfortowego materaca, ale także od doboru odpowiedniej pościeli. Na ten element szczególną uwagę zwracają alergicy, dobierając kołdrę tak, aby zapewnić sobie jak najlepsze samopoczucie. Często – zupełnie niesłusznie – rezygnują z pościeli puchowej, uznając ją za źródło swoich problemów. 

Pozory mylą

Lekkie, miękkie, przewiewne i doskonałe na każdą porę roku – o tych zaletach kołder wypełnionych puchem przekonał się każdy, kto zdecydował się na tego typu okrycie. Puch pochodzi od ptactwa wodnego (gęsi lub kaczek), ale pod względem delikatności, sprężystości, ciepła i właściwej cyrkulacji powietrza, to pościel z puchem gęsim zapewnia lepszy​ (najbardziej komfortowy)​ poziom snu. To komfort, z którego często rezygnują alergicy, sięgając po kołdrę z tworzywa syntetycznego. Wybór argumentują troską o swoje zdrowie, podczas gdy liczne badania naukowe wykazały, że puch nie jest powodem alergiczności pościeli. Wręcz przeciwnie  Instytut Antropologii Przemysłowej Uniwersytetu w Kilonii potwierdził, że kołdry puchowe są  wręcz wskazane dla alergików.

Komfort dla wszystkich

Kołdry puchowe długo cieszyły się złą sławą wśród alergików i wciąż możemy spotkać się z nieprzychylnymi opiniami w tej grupie. Fakty są jednak takie, że alergii nie wywołuje puch, a  roztocza, które mogą rozwijać się niezależnie od tego, czy pościel wypełniona jest puchem, czy też materiałem syntetycznym. Warto też dodać, że – wbrew niektórym doniesieniom puch nie jest pożądanym pokarmem dla roztoczy.  Atutem pościeli puchowych jest także sposób, w jaki wykonany jest materiał wsypu surowca. Minimalizuje on ryzyko wydostania się puchu na zewnątrz, a zarazem stanowi bardzo wymagającą barierę dla roztoczy.  Powyższe wskazania kształtują jasny przekaz – pościel puchowa nie ma negatywnego wpływu na zdrowie alergików.

Dbaj o higienę kołder

W kontekście alergików duże znaczenie ma natomiast to, aby właściwie dbali oni o swoją pościel i pomieszczenie sypialne, minimalizując tym samym pojawianie się i rozwój roztoczy.   Podstawową czynnością pielęgnacyjną dla produktów puchowych jest ich wietrzenie (unikając przy tym wysokich temperatur). W przypadku osób uczulonych, powinno odbywać się częściej niż standardowo. Należy pamiętać też o zapewnieniu właściwych warunków w sypialni- regularne sprzątanie, dobre wietrzenie oraz utrzymanie niskiej wilgotności w pomieszczeniu pomoże cieszyć się kołdrą puchową przez wiele, wiele lat.

Kołdra puchowa dla alergików – dlaczego warto?

● Jest lekka, przewiewna, doskonale trzyma ciepło

● Zapewnia odpowiednią cyrkulację, co zapobiega nadmiernemu poceniu się

● Jest wykonana z surowca, który nie jest pożywieniem dla roztoczy

● Wysokiej jakości materiał wsypu (tkanina) kołdry jest barierą dla roztoczy

OSTATNIE WPISY